SBR40U300CTB
Mfr.Part #:
SBR40U300CTB
Datasheet:
Description:
Rectifier Diodes D2PAK-3 SMD/SMT Switching Diode Common Cathode Forward Current:40 A Forward Voltage:920 mV Reverse Voltage:300 V
ParameterValue
Length10.66 mm
Width9.65 mm
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-65 °C
Number of Pins3
Height4.82 mm
PackagingTube
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
TypeSwitching Diode
Forward Current40 A
Forward Voltage920 mV
Reverse Recovery Time50 ns
Average Rectified Current20 A
Max Reverse Voltage (DC)300 V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)300 V
Element ConfigurationCommon Cathode
Forward Surge Current (Ifsm)200 A
Reverse Voltage300 V
Peak Non-Repetitive Surge Current200 A